Paweł A. Fijałkowski
Eko-Osada, enklawa buntowników czy praca u podstaw?

Czy w Polsce możliwe jest stworzenie Eko-osady (eko-wioski)? Jakie powinny być podstawy duchowe i materialne takiego tworzenia? Komu to przeszkadza? A kim są sprzyjaciele?

W małej wsi Brzozówka, w województwie łódzkim, jest eko-osada – miejsce, które wybierają sobie na siedzibę ludzie wolni, szanujący Przyrodę i dawne słowiańskie tradycje. Tym, co wyróżnia te Osadę od wielu innych jest zaplanowanie przez zasadźce (staropolskie określenie założyciela i organizatora wsi) placu centrum czyli społecznego Osady, które ma służyć zarówno integracji mieszkańców jaki i oddziaływaniu na zewnątrz. Projekt zagospodarowania tego terenu opracowany został przez zasadżcę, a pierwszy eksperymentalny budynek – Kopuła z materiałów naturalnych, jest kreacja zbiorową.

Centrum społeczne osady należy do naszej Fundacji i tam też od 2017 roku organizujemy otwarte i w większości bezpłatne działania społeczne i kulturowe. Większymi imprezami był Zlot Polskich Społeczności Alternatywnych w 2018 roku oraz trzy festiwale w 2023 roku: Naturalna Majówka, Sławiańska Radość oraz Wiec(dz) o Zdrowiu, które w 2024 roku są kontynuowane.